Утрово во 6 часот и 28 минути, земјотрес со јачина од 3.1 степен бил почувствуван во Македонија.

Според информациите, епицентарот на земјотресот е на 11 километри северно од градот Берово, на длабочина од 1 километар.

Во регионот, земјотреси денеска имаше во Словенија, Хрватска, Грција.