За неколку дена Ливерпул ќе треба да плати уште 5 милиони за Дарвин Нуњес

Готово сигурно уште оваа недела Ливерпул ќе се задолжи нови 5 милиони евра кон Бенфика поради дарвин Нуњес.

Клаузула во договорот на напаѓачот гласи дека Ливерпул ќе мора да плати додатни 5 милиони евра кога Дарвин ќе одигра 10 меча во сите натпреварувања.

Во моментов Уругваецот има осум настапи за Ливерпул, кој во среда игра со Ренџерс во Лигата на шампиони, а потоа дербито со Манчестер Сити во недела. Се очекува Дарвин Нуњес да игра на двата меча.

Ливерпул ова лето за напаѓачот плати 75 милиони евра, плус додатни 25 милиони евра преку разни бонуси.

Кога Дарвин ќе одгра 60 меча за „црвените“, тогаш клубот од „Енфилд“ ќе треба да плати додатни 10 милиони евра, а последните 10 милиони евра се условени со постигнати голови и освоени трофеи.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...