Вучиќ: Им благодарам на соседите, само го прават тоа што го прават од 1941!

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска од Прага учествуваше во живо во телевизиска програма по повод лобирањето на Хрватска во ЕУ за забрана на увоз на руска нафта во Србија, поради што ќе платиме повеќе за тоа.

– Србија ќе одговори на забраната за увоз на руска нафта на сериозен, одговорен, но и стратешки далекусежен начин. Им благодариме на нашите хрватски соседи што по којзнае кој пат покажаа што сакаат за нашата земја и нашиот народ… Нашите соседи веќе се пофалија дека тоа го заслужуваат! Дури и ја измислија мојата изјава – рече претседателот, додавајќи дека Хрватска само го прави тоа што го прави со децении, од 1941 година.

Тој истакна и дека е среќен што Србија води своја политика и што е сосема смирен влегувајќи на денешната средба во Прага.

Вучиќ потсети дека Србија барала Западен Балкан да биде изземен од забраната на ЕУ за увоз на руска нафта, а во предлог-одлуката на Унијата требало да биде така, но „тогаш нашите соседи се фалеле дека тие се виновни“ за дојде фактот дека тоа не се случи.

-Некои земји од ЕУ се изземени, како Бугарија, Унгарија… Србија не е. Хрватска само си ја вршеше работата, што ја прави со децении, изјави Вучиќ пред почетокот на самитот во Прага, обвинувајќи ги хрватските медиуми дека ја измислиле неговата изјава дека Загреб е виновен.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...