Во Собранието денес на дневен ред измените на законите за здруженија и за политички партии

Во Собранието за денеска е закажано продолжение на 88. седница, на чиј дневен ред меѓу другото, се и измените на законите за здруженија и за политички партии.

Во рамки на оваа седница вчера пратениците ја донесоа Одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите за 2022 година, а расправаа и за Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за енергетика, како и за дополнување на Законот за задолжителни нафтени резерви, по скратена постапка.

Исто така, општа расправа вчера меѓу другото имаше и за Предлог законите за изменувањата на Законот за заштита на децата, на Законот за вработувањето и осигурување во случај на невработеност, како и на Законот за социјалната заштита.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...