Ќерката на Александар Дугин, близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин, наводно е убиена во близина на Москва, пишува Би-Би-Си.

Според државните медиуми, Дарија Дугина загинала откако автомобилот и експлодирал додека се возела кон својот дом. Наводно, во тој автомобил како цел на нападот требало да биде блискиот соработник на Путин, но тој влегол во друго возило.

Дугин е истакнат ултранационалистички идеолог за кој се верува дека е близок со рускиот претседател. Според рускиот медиум 112, Дугин и неговата ќерка синоќа требало да се вратат од настан во ист автомобил, но Дугин во последен момент влегол во друг автомобил.

Непотврдено видео објавено на Телеграм се чини дека го покажува Дугин како шокирано гледа додека службите за итни случаи пристигнуваат на местото на настанот. Би-Би-Си не можеше да ја потврди снимката од независен извор.

Агенциите за спроведување на законот потврдија за новинската агенција ТАСС дека жена-возач загинала кога џипот експлодирал во селото Болшије Вјаземи, но не дале повеќе детали. Засега нема официјален коментар од руските власти.

Иако нема официјална позиција во руската влада, се верува дека Дугин е близок сојузник на Путин, па дури и го нарекуваат „Распутин на Путин“. Неговата ќерка Дарија Дугина беше новинарка која се залагаше за руската инвазија на Украина.

Претходно годинава, таа беше ставена на списокот на санкционирани лица од страна на американските и британските власти, кои ја обвинија 30-годишната девојка дека придонесува за онлајн „дезинформации“ за руската инвазија. Во мај, таа ја опиша војната како „судир на цивилизации“ во интервју и изрази гордост што и таа и нејзиниот татко беа санкционирани од Западот.

Во 2015 година, САД го санкционираа Александар Дугин за неговата наводна вмешаност во руската анексија на Крим. Неговите дела се заслужни за длабоко влијание врз светогледот на Владимир Путин и тој се смета за главен интелектуален архитект на ултранационалистичката идеологија на која многумина во Кремљ се придружуваат. Дугин со години ја повикуваше Москва да се наметне поагресивно на глобалната сцена и ја поддржуваше руската воена инвазија во Украина.