Во Бугарија на протест излегоа вработените во итната медицинска помош поради ниски плати

Лекари, медицински сестри, болничари, возачите на брзата помош и болничарите од центрите за итна медицинска помош во Бугарија денеска протестираат поради ниски плати. Напладне тие го блокираа сообраќајот пред Парламентот, а подоцна улици во Софија. Непосредно пред тоа демонстрантите застанаа и пред Народното собрание. „Протестираме со барање за пристојна плата, за добри услови за работа, за категоризација на работата на медицинските лица, со инсистирање категоријата да се изедначи со онаа на оние кои работат во противпожарната служба, изјави Красимир Митов, лидерот на синдикатот „ Заштита“, јави БТА. Демонстрантите се од Варна, Добрич, Видин, Благоевград, Пазарџик, Пловдив и други градови во Бугарија.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...