Во Белорусија пристигнуваат 9.000 руски војници, откриено каде ќе бидат распоредени

Белоруското министерство за одбрана денеска објави дека нешто помалку од 9.000 руски војници ќе бидат распоредени во Белорусија како дел од регионалната групација на силите за заштита на границите на Белорусија.

Шефот на одделот на министерството за одбрана за меѓународна воена соработка Валериј Ревенко на Твитер напиша дека во Белорусија вчера почнале да пристигнуваат првите руски војници и дека ќе пристигнат во следните неколку дена.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко минатата недела изјави дека белоруски и руски трупи ќе бидат распоредени во близина на границата со Украина поради заканите од таа земја и од Западот.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...