Владата утре ќе ја испрати во Собранието номинацијата на Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа

На денешната пресконференција на владата каде беше презентиран нов пакет мерки вреден над 350 милиони евра за справување со економскта и енергетскта кризата, премиерот Димитар Ковачевски најави дека утре од неговиот Кабинет ќе биде испратена во Собранието номинацијата на Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа, откако ја пратил и оставката од таа функција на неговиот сопартиец од ЛДП – Горан Милевски.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...