Викендов поставен рекрод во Серија А – направен е најбрзиот пенал!

Викендов беше испишана нова историја во Серија А откако беше направен најбрзиот пенал од почетокот на еден натпревар.

Велшанецот Итан Емпаду не може да биде горд на рекордот кој го постави во натпреварот помеѓу Лацио и Специја. Емпаду успеа да направи пенал со фаул во својот шеснаесетник после само 39 секунди поминати на теренот.

Претходниот рекорд го држеше Матија Де Шиљо кој додека го носеше дресот на Милан направи пенал за 42 секунди против Наполо фаулирајќи го Марек Хамшик на дербито на 3. мај 2015 година.

Пеналот кој го направи Ампаду Лацио не го реализираше, меѓутоа многу брзо потоа неговиот тим имаше негатива од 2:0 на крајот на полувремето. За Ампаду ова е втора сезона во италијанскиот фудбал, а тука настапува како позајмен од Челзи.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...