Доналд Трамп го нарече американскиот претседател Џозеф Бајден „државен непријател“. И тоа на неговата прва партиска средба откако американското Федерално биро за истраги (ФБИ) изврши претрес на неговиот имот на Флорида, во потрага по доверливи документи, пишуваат медиумите во светот.

Обраќајќи им се на илјадници приврзаници во Пенсилванија, поранешниот републикански претседател го обвини Бајден дека го користи ФБИ против него, пренесува Би-Би-Си.

 

Трамп тврди дека рацијата на ФБИ на неговиот имот била „една од најшокантните злоупотреби на моќ од која било администрација во американската историја“.

Тој беше во Пенсилванија за да поддржи двајца републикански кандидати, кардиохирургот и ТВ-лице Мехмет Оз, кој се кандидира за Сенатот, и сенаторот Даг Мастријан, кој се кандидира за следен гувернер на оваа американска држава.

И двајцата зборуваа само кратко, додека Трамп (76) ја критикуваше потрагата по ФБИ во првиот дел од неговиот речиси двочасовен говор, а подоцна се врати на познатите теми: тврдењата дека му биле украдени изборите во 2020 година, напади врз ривалите во Демократската партија и ветува дека ќе ја „спаси Америка“, пренесува Би-Би-Си.

Агентите на ФБИ, кои го пребараа имотот на поранешниот претседател Доналд Трамп во Флорида во август, пронашле празни папки означени со доверливост, како и повеќе од 10.000 записи без ознаки за класификација, според списокот на запленети материјали објавени во петокот, објави АП.