Говорејќи за отворањето на преговорите меѓу Северна Македонија и Европската Унија, македонскиот новинар, Сашe Ивановски за indeks.mk рече дека овој момент го покажа вистинското лице на првиот човек на ВМРО, Христијан Мицкоски и на првиот човек на Левица, Димитар Апасиев.

Тој истакна дека целата заслуга за овој процес е на Демократската унија за интеграција на г-дин Али Ахмети и на СДСМ на г. Димитар Ковачевски.

Ивановски зборуваше за предлогот и за тоа како е решен проблемот.
Инаку, Северна Македонија заедно со Албанија вчера ги започна преговорите со Европската Унија за добивање датум за интеграција на двете земји.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=565437648663051