(Видео) Путин посети воен камп и пукаше од снајпер

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот министер за одбрана посетија воен камп во западниот регион Рјазан.

Целта на посетата, како што пренесуваат руските медиуми, била претседателот да се увери дека трупите мобилизирани по негова наредба се подготвуваат за битките во Украина.

На Путин и Шојгу во тој воен камп за обука им беше покажана стандардната воена опрема со која располага руската армија, како униформи, заштитни шлемови, заштитни елеци, како и војнички чизми наменети за војниците за зимата.

 

„ Главната работа е што тие се таму“, коментира Путин, веројатно поради наводите на бројни западни медиуми дека на руската армија и недостасува опрема, особено онаа што би ги стоплила војниците во зима.

За време на посетата на воениот камп, Путин дури зема пушка и испука неколку истрели. Истото го направи и Шојгу, а според информациите пукале од снајперска пушка „Драгунов“ (СВД).

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...