Видео покажува како се менувала Земјата од 1984 година

Најголемите промени на животната средина во историјата на планетата Земја биле забележани во последните 50 години.

Кадри направени со „Гугл ерт“ од 1984 до 2020 година ја покажуваат оваа промена. Видео составено од кадрите покажува колку се сменила планетата од 1984 година, а најдрастичните промени се резултат на климатските промени, како повлекувањето на глечерот Колумбија на Алјаска.

Се забележува и намалувањето на прашумата Амазон, која се претвора во села и фарми.

 

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...