(Видео) Граѓаните на Киев се нескршливи – по руските напади се собраа во метро станиците и пееја

Во серијата руски ракетни напади во Киев загинаа најмалку пет лица, а ранети се 24. Сите се цивили кои возеле или пешачеле во центарот на градот, како што изјави советникот на украинскиот министер за внатрешни работи Антон Герашченко. Работата на метрото во Киев е прекината на сите линии, а подземните станици работат како засолништа.

 

Метро станиците во главниот град се полни со луѓе кои се засолниле во страв од нови напади. Но, видеата кои кружат на социјалните мрежи покажаа дека нивниот дух не е скршен.

 

„ Луѓето пеат украински песни во киевското метро“, се вели во објавата придружувана на видеото.

Професорот од Универзитетот во Вашингтон, Џеф Еванс, со последното видео изјави дека тоа е универзитетска метро станица во Киев и дека се наоѓа на 87 метри под земја.

„Браво“ и „нескршливи“ се само дел од коментарите на твитерџиите под снимките на распеаните Киевчани.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...