Новиот класичен iPad сега има поголем екран од 10,9 инчи, додека моделот Pro пристигнува во верзии со екрани од 11 и 12,9 инчи.

Иако првично се очекуваше Apple да ги претстави новите уреди на посебна конференција, Тим Кук и тимот се одлучија за поедноставен пристап. Есенските новитети беа објавени преку објави за јавноста на нивните страници, а најголемо внимание привлекуваат новите модели на iPad

Десеттата генерација на класичниот (и најевтин) модел на таблети доаѓа со нов дизајн кој, како и моделите Air и Pro, сега има поголем екран од раб до раб. Неговата дијагонала е 10,9 инчи со резолуција од 2360×1640 пиксели и технологија True Tone. Со цел да се направи простор за поголем екран, Touch ID или сензорот за отпечатоци повеќе не се наоѓаат под екранот, туку сега се интегрирани во копчето за вклучување на уредот.

На задната страна се наоѓа камера од 12 MP со можност за снимање на 4K видеа, додека на предната страна има ултра широка камера од 12 MP со поддршка за Center Stage. Друг новитет на оваа верзија на iPad е USB-C портот за полнење и поврзување со други уреди, а истиот приклучок може да го очекуваме и на следната генерација на iPhone.

Новиот iPad е придвижуван од чипсетот A14 Bionic, кој обезбедува до 20 проценти подобри перформанси во обработката и 10 проценти подобри графички перформанси во споредба со претходната генерација на таблети. За оние на кои овој уред би можел да ги замени преносните компјутери, Apple го подготви и Magic Keyboard Folio, тастатура со тачпад, која магнетно се поврзува со таблетот. Ја поддржува и првата генерација на молив на Apple.

На пазарот ќе се појави на 26 октомври по почетна цена од 499 долари за моделот со 64 GB.

Новата генерација на iPad Pro беше најавена и во две верзии – со екрани од 11 и 12,9 инчи. Најголемата новина на овој модел е чипсетот. Се напојува со чипот M2 на Apple, а на корисниците им се достапни верзии со 128/512GB и 8GB меморија, простор за складирање на податоци од 1 и 2TB и 16GB RAM.

Новите модели на iPad Pro, кога ќе се надградат на iPadOS 16 (достапен од 24 октомври), ќе имаат една интересна опција која може да се користи со втората генерација на нивниот молив, а тоа е препознавање на моливот додека „лебди“ над екранот на растојание до 12 mm. Исто така, ќе се појави во продажба на 26 октомври за 799 долари (основната цена за 11-инчниот модел) или 1.099 долари за основниот модел од 12,9 инчи.