Утре во Скопје доаѓа Фон Дер Лајен

Мини турнеја од утре почнува челничката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен.

Таа , почнувајќи од нашата земја од утре ќе биде во посета на неколку земји од Западен Балкан, а сите се прашуваат каква порака и помош ќе донесе нејзиното доаѓање.

Дали претседателката на ЕК ќе донесе директна помош за справување со енергетската криза не е откриено.

Македонија ја покрена иницијативата за помош која очигледно е најпогодена од енергетската криза, а утре ќе се дознае како ЕК ќе му помогне на регионот и на Македонија, Косово, Албанија, Босна, Србија и Црна Гора.

Македонија лично со писмо до ЕК побара финансиска помош во справување со последиците од енергетскта криза, а меѓу барањата за помош од од официјален Брисел, е и набавка на струја од Бугарија преку компензација на пазарната цена.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...