Уште еден помошник на Гвардиола седнува на клупата на друг премиерлигаш?

Mикел Артета го напушти Манчестер Сити и од помошник кај „граѓаните“ пред неколку сезони стана прв тренер на Арсенал и оваа сезона многу добро му оди.

По истиот пат би можел да тргне и сегашниот помошник на Гвардиола, Енцо Мареска. Познатиот италијански стратег се поврзуваше со Саутемптон, доколку Хаасенхутл добие отказ поради лошиот старт во Премиер лигата.

Марсека сезонава е асистент на Гвардиола, но може лесно да си замине како Артета во 2019 година.

Ако не успее да се договори со Мареска втор кандидат за клупата на Саутемптон е уште еден Италијанец, Доменико Тедеско кој остана без ангажман откако доби отказ во Лајпциг.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...