Украина во текот на ноќта соборила 29 од 38 руски беспилотни летала

Украинските воздухопловни сили тврдат дека нивната противвоздушна одбрана соборила 29 од 38 ирански беспилотни летала користени во нападот од 20 часот на 17 ноември до 04 часот на 18 ноември, пренесува Укринформ.

 

„Од 20:00 часот на 17 ноември до 04:00 часот на 18 ноември 2023 година, руските напаѓачи ја нападнаа Украина од северниот и југоисточниот правец (регион Курск, Приморск-Ахтарск – Русија) со беспилотни летала Шахед“, стои во објавата на Телеграм.

Неколку групи беспилотни летала нападнаа различни региони на Украина во неколку бранови.

Украина употреби борбени авиони, противвоздушни ракетни единици и мобилни огнени групи за да го одбие нападот.

Украинските одбранбени сили елиминираа околу 317.380 руски напаѓачи во периодот од 24 февруари 2022 година до 18 ноември 2023 година, од кои 620 во изминатите 24 часа.
Ова го соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина преку објава на Фејсбук, пренесува Укринформ.

Дополнително, украинските одбранбени сили уништија 5.422 (+7) непријателски тенкови, 10.141 (+9) оклопни борбени возила, 7.726 (+14) артилериски системи, 896 (+1) повеќекратни ракетни фрлачи, 586 (+1) противвоздушна војна системи, 323 воени авиони, 324 хеликоптери, 5.726 (+17) тактички беспилотни воздушни системи, 1.563 крстосувачки ракети, 22 воени бродови/секачи, подморница, 10.091 (+14) камиони и цистерни со гориво и 1.090 (+4) парчиња специјална опрема.

Подготви: М. П.

Извор: ЦИВИЛ Медиа

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...