Украина ја оттурна Русија на 3-8 километри од главната река во регионот Херсон, рускиот непријател нема капацитет за какви било напади во моментот

Украинските трупи ги оттурнаа напаѓачите три до осум километри од Днипро на левиот брег во регионот ерсон, така што рускиот минофрлачки оган повеќе не е закана за населбите на десниот брег, изјави портпаролката на Оперативната команда Југ, Наталија Хумениук, пренесува Укринформ.

Таа истакна дека украинските бранители продолжуваат да се зацврстуваат на левиот брег на Днипро.

„Привремено, растојанието варира од 3 до 8 километри, во зависност од спецификите на географијата и пејзажот на левиот брег. Сега нивните минофрлачи не можат да го погодат десниот брег, и тоа го гледаме како одредено достигнување“, рече портпаролката.

Според Хумениук, претстои многу работа за украинската војска во оваа област бидејќи напаѓачите продолжуваат масовно да користат артилерија и покрај тоа што губат четири до 10 артилериски системи дневно.

Ова значи дека Русите имаат можност да ги повлечат своите резерви и дека сè уште не гледаат критични бројки, што исто така важи и за работната сила бидејќи напаѓачите можат да ги надополнат своите загуби, распоредувајќи нови трупи.

Во исто време, портпаролката на Оперативната команда Југ ја коментираше проценетата работна сила на левиот брег на Днипро, за која вели дека се проценува на неколку десетици илјади.

„Има огромна сила таму, така што имаме уште многу работа“, рече официјалната претставничка.

Хумениук додаде дека украинските сили не регистрираат какви било руски офанзивни групи кои се формираат во моментот, што значи дека напаѓачите немаат капацитет да се подготват за какви било напади.

За потсетување, Генералштабот на вооружените сили на Украина вчера наутро соопшти дека единиците на маринците, заедно со другите елементи на одбранбените сили, ги задржуваат своите позиции на левиот брег на Днипро, каде што одбиле 12 непријателски напади.

Од 24 февруари 2022 година до 19 ноември 2023 година, украинските одбранбени сили елиминираа 318.570 руски војници и офицери, вклучувајќи 1.190 само во текот на изминатиот ден, соопшти Укринформ.

Што се однесува до воениот хардвер, украинската армија уништи 5.435 непријателски тенкови (+13 во изминатиот ден), 10.166 (+25) оклопни борбени возила, 7.744 (+18) артилериски системи, 898 (+2) МЛР системи, 588 (+2) ) системи за противвоздушна одбрана, 323 (+0) воени авиони, 324 (+0) хеликоптери, 5.755 (+29) UAV-и на оперативно и тактичко ниво, 1.563 (+0) крстаречки ракети, 22 (+0) воени бродови / секачи, 1 ( +0) подморница, 10.120 (+29) камиони и цистерни за гориво и 1.096 (+6) единици специјализирана опрема.

Во тек е проверка на најновите податоци за загубите на непријателот.

Украина известува за 71 борбен судир на линиите на фронтот во изминатите 24 часа

Околу 71 борбен судир се случиле на бојното поле во Украина во изминатите 24 часа, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина на својата Фејсбук страница, пренесува Укринформ.

„Во изминатите 24 часа дојде до 71 воен судар. Непријателот изврши 5 ракетни напади, 76 воздушни напади и изврши 50 напади со MLRS врз позициите на нашите војници и населените места. За жал, како резултат на руските терористички напади, има жртви меѓу цивилното население. Уништени и оштетени се приватни станбени згради и друга цивилна инфраструктура“, се вели во известувањето.

Во текот на денот, украинските авиони извршија шест напади врз областите каде што беше концентриран непријателски персонал, додека единиците на ракетните сили погодија три командни центри, три области на концентрација на персонал, оружје и воена опрема, артилерија и складиште за муниција на непријателот.

Подготви: М. П.

Извор: ЦИВИЛ Медиа

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...