TikTok воведува ново правило од ноември

Социјалната мрежа TikTok сака да ги спречи децата да пренесуваат во живо со подигање на старосната граница. Новото правило на TikTok стапува на сила веќе во ноември, а соодветно на тоа старосната граница ќе се зголеми од 16 на 18 години.

Би-Би-Си направи истражување и откри стотици деца кои пренесуваат во живо од сириските бегалски кампови кои молат за донации. Некои деца добивале и до 1.000 долари за еден час, но кога ќе ги подигнат парите, TikTok зема 70 проценти.

Сепак, во иднина, само возрасните ќе можат да „испраќаат виртуелни подароци и да пристапуваат до функциите за монетизација“, рече TikTok.

Дополнително, почнувајќи од следниот месец, само возрасните ќе можат да започнат пренос во живо. Сепак, не е јасно како TikTok ќе ги спроведе овие старосни ограничувања.

Мета, кој е сопственик на Фејсбук и Инстаграм, и Гугл, кој е сопственик на YouTube, имаат минимална возраст за пренос во живо од 13 години и веќе им дозволуваат на корисниците да ја ограничат содржината што ја поставуваат според возраста.

BBC News истражува нов тренд на TikTok – стотици семејства во камповите за раселени лица во Сирија молат за донации на преносите во живо на TikTok. Ова е нов вид на дигитално просење. Би-Би-Си претходно следеше 300 сметки на овие деца, од кои некои просеа. Иако Би-Би-Си ги објави сметките, ТикТок одговори дека нема прекршување. Откако официјално им се пристапи за коментар, тие сметки на TikTok беа избришани.

TikTok е најбрзо растечката социјална мрежа во светот, а апликацијата е преземена повеќе од 3,9 милијарди пати. Тој генерира бруто профит од 6,2 милијарди долари од купувањата во апликација откако беше лансиран во 2017 година, според Sensor Tower.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...