Талат Џафери нема право да биде член на Претседателството на ДУИ, Уставот му забранува

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети на седницата на Генералниот совет во саботата на сопартијците им го предложи претседателот на Собранието Талат Џафери за член на партиското претседателство, но постапкат се покажаа како неуставна.

Во членот 67 од Уставот се вели: „Функцииата на претседателот на Собранието е неспојлива со вршење на друга јавна функција, професија или функција во политичка партија“.

Членот на Надзорниот совет на ДУИ Муса Џафери за Тв21 најави дека ќе направи внатрепартиски консултации за учеството на претседателот на Собранието Талат Џафери во раководството на партијата.

– Во оваа појдовна точка прво ќе се консултираме за учеството на претседателот на Собранието во претседателството, од причина што претседателството е извршен орган и дали е тоа во согласност со законот и Уставот, изјави Муса Џафери.

Најавата за преиспитување на учеството на собранискиот спикер во раководството на ДУИ следува по саботниот состанок на Централниот совет на партијата, кој Талат Џафери предвреме го напушти откако искажал забелешки за некои кадровски решенија и не биле прифатени неговите предлози за членови во раководните партиски тела.

Талат Џафери, побара поголема застапеност на гостиварскиот огранок на партијата, на што Муса Џафери му порачал дека „Гостивар го има претседателот на Собранието“.

Освен Муса Џафери, во Надзорниот совет на ДУИ ќе учествува и Беким Незири, Јуамин Синани, Зенун Матјани, Мемет Селами, Шукри Масурица и Недим Рамизи. Доколку има статутарни прекршувања, за почеток се предвидува забелешка во партијата, а истите забелешки надзорниот совет има право да ја достави пред суд.

Д.Ј.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...