Столтенберг за „валканата бомба“: Русија често ги обвинува другите за тоа што го планира

Недокажаното тврдење на Русија дека Украина планира да употреби „валкана бомба“ е „очигледно лажно“ и Кремљ не смее да го користи како изговор за ескалација на војната, изјави на прес-конференција генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„Русија сега лажно тврди дека Украина се подготвува да употреби радиоактивна валкана бомба на нејзина територија. Сојузниците на НАТО го отфрлаат ова очигледно лажно тврдење. Русија често ги обвинува другите за тоа што планира да го направи. Тоа го видовме и порано, од Сирија до Украина, Русија не смее да го користи ова како изговор за ескалација на војната“, рече Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО ги опиша руските тврдења како „неодговорни“.

„Секоја употреба на нуклеарно оружје во Украина веднаш ќе ја промени природата на конфликтот“, рече Столтенберг и додаде: „Претседателот Путин знае дека нема победници во нуклеарна војна и никогаш не смее да се победи. Тие исто така знаат во Москва дека таквите нешта би предизвикало сериозни последици“.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...