Спасувачка акција по превртен чамец во близина на грчкиот остров Самос

Четири лица се спасени, а во тек е акција на крајбрежната служба на Грција во морскиот дел јужно од грчкиот остров Самос за пронаоѓање на уште осум мигранти, откако се превртел чамецот со кој се пренесувале, јави дописничката на МИА од Атина.

Акцијата, според крајбрежната служба, започнала откако биле информирани од рибарски чамец дека пронашла две лица во конкретниот морски дел.

Двајцата спасени биле пренесени во општата болница на Самос, а изјавиле дека во чамецот што се превртил имало уште десет лица.

Дополнително, бродот на Фронтекс пронашол и спасил уште двајца мигранти кои исто така ќе бидат пренесени во болница.

Во потрагата што е во тек, вклучени се три патролни бродови на крајбрежната служба, еден брод и еден авион на Фронтекс, хеликоптер Супер пума на военото воздухопловство, како и бродови што се наоѓаат во близина.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...