Земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтер е регистриран во близниа на грчкиот остров Крит.

Епицентарот бил на 147 км југоисточно од Ираклион, каде што живеат 137.000 жители.

Земјотресот се случил утрово во 07.04 часот по локално време на длабочина од 60 км.