Што се случува со Лукаку?

По сезона полна со перипетии, Лукаку летово се врати во Интер, но е далеку од формата со која играше во неговиот прв „мандат“ во Милано.

Белгиецот се врати во Челзи и конечно ја доби шансата што ја заслужува на „Стемфорд Бриџ“. Се очекуваше дека во редовите на „сините“ ќе јпродолжи со добрата форма од Интер, меѓутоа беше далеку од тоа. Сè кулминираше во декемвриското интервју во кое Лукаку јавно зборуваше за желбата да се врати во Италија.

Ова лето Челзи му ја исполни желбата и го пушти во Интер на едногодишна позиција. Меѓутоа проблемите од Лондон за Лукаку продолжија во Милано.

Во шампионатот на Интер 2020/21, тој постигна 24 гола и 10 асистенции на 36 одиграни натпревари. Сезонава забележа настап на само 3 натпревари, со учинок од еден гол и една асистенција. Италијанските медиуми пишуваат дека во клубот биле изненади од тоа колку Белгиецот не е спремен.

Наводно, Лукаку е далеку од потребната форма и диетите засега не помагаат тој да биде физички на нивото на кое се бара.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...