Што е сработено за 1 година во Карбинци, градоначалникот Паунов ги набројува проектите

На денешен ден пред 1 година ја превзедов функцијата градоначалник на општина Карбинци, со многу труд, посветеност и визија работев чесно за да ја оправдам вашата доверба. Вие чесниот народ бевте и ќе бидете мојата мотивација и за понатаму. За 1 година во нашата општина покажавме дека можело да се работи ако се умее, да се гради ако се сака, проблемите да се решаваат на дневна основа. Што е сработено за 1 година во Карбинци, градоначалникот Паунов ги набројува проектите.

Почитувани,

На денешен ден пред 1 година ја превзедов функцијата градоначалник на општина Карбинци. Со многу труд, посветеност и визија работев чесно за да ја оправдам вашата доверба. Вие чесниот народ бевте и ќе бидете мојата мотивација и за понатаму. За 1 година во нашата општина покажавме дека можело да се работи ако се умее, да се гради ако се сака, проблемите да се решаваат на дневна основа.

За само 1 година во општина Карбинци ги реализиравме проектите:

✅ Изградивме повеќе од 5км улици и патишта во селата Д.Балван, Таринци, Карбинци, Радање, Аргулица, Козјак, Кучица, индустриска зона – Таринци.
✅ Изградивме ново спортско игралиште во Крупиште ⚽️🏀
✅ Го реконструиравме уништеното игралиште во Карбинци 🏀⚽️
✅Повеќенаменска асфалтна површина од 500м2 во село Кучица.
✅ Поставивме нова урбана опрема за дечињата во детската градинка ,,Кокичиња”
✅ Започнавме со реконструкција на мостот кај село Долни Балван на река Брегалница кој поради неводење грижа во минатото се случи да биде оштетен.
✅ Го завршивме уредувањето на речното корито на Козјачка река во Карбинци и веднаш започнавме со следна фаза за уште 135м долж течението на реката со што обезбедуваме сигурност и заштита на населението од поплави и го разубавуваме урбаниот лик на Карбинци.
✅ Го решаваме водоснабдувањето во 8 населени места со изградбата на 18км цефководи со што ќе бидеме поврзани со ХС Злетовица и проблемите со вода за пиење во селата Радање, Таринци, Црвулево, Аргулица, Карбинци, Д.Балван, Козјак и инд. зона ќе бидат минато. 💦
✅ Го уредивме влезот на селото Таринци со нови паркинг места и еден модерен урбан лик.
✅ Изградивме парк од 2000м2 покрај регионалниот пат Таринци – Плачковица 🍀
✅ Го отстранивме објектот кој беше во распаѓање старата спорстка сала во Долни Балван каде во следниов период ќе направиме и реконструкција на кровот и остантиот дел од зградата.
✅ Го подобривме сервисирањето на уличното осветлување со штедливи и модерни сијалици.
✅ Нов модерен лик доби плоштадот во с.Таринци со помош на жителите реконструиравме урбана опрема и поставивме ново модерно осветлување💡
✅ Дадовме поддршка од 3000 денари за секое запишано првооддленче во нашето училиште, секој запишан средношколец и бруцош на државен универзитет.
✅ Нови брендирани бесплатни униформи за учениците во ООУ ,,Страшо Пинџур”
✅ Безплатен училиштен ранец и прибор за сите првоодделенчиња.
✅ Целосно ново опремено подрачното училиште во Крупиште.
✅ Поставивме ,,лежечки полицајци” на 4 локации во нашата општина се со цел подобрување на безбедноста на жителите.
✅ Преку програмата од ТАВ градиме нов водовод за плачковичкиот регион каде се обезбедени средства за изградба за половина од трасата со што во иднина ќе продолжиме со втората половина.
✅ После 3 години промашена изградба на мостот на Козјачка река во Карбинци успешно го завршивме за само неколку месеци.
✅ Исчистивме неколку диви депонии кои ни беа долгогодишен проблем во повеќе населени места.
✅ Аргулица за прв пат после неколку децении доби техничка вода низ каналите во селото, заедно со МЗ и жителите го решивме овој проблем.
✅ Тампониравме полски патишта во повеќе атари во местата Долни Балван, Карбинци.
✅ Дадовме поддршка за нашите спортски клубови ФК Карбинци и БК ,,Киро Ристов”
✅ Драги пријатели, обезбедивме финансиски средства за повеќе крупни проекти кои во следниот период ќе ги реализираме а тоа се:
✔️ Реконструкција на клучниот патен правец Долни Балван – Таринци со изградба на пешачко велосипедска патека. 🚧
✔️ Доградба на детската градинка ,,Кокичиња” за уште 50 дечиња.
✔️ Нов резервоар за вода со цефковод за селата Долни Балван и Нов. Караорман
✔️ Реконструкција на главната улица во должина од 500м со атмосверска канализација во Таринци.
✔️ Електрификација на локалитетот ,,Баргала”
✅ Обезбедивме и техничка документација за:
✔️ Уредување на каналот ,,Герен” во Д.Балван.
✔️ Доградба и реконструкција на ПУ ,,Страшо Пинџур” Таринци
✔️ Нова детска градинка со капацитет од 100 деца во Карбинци.
✔️ Велосипедско пешачка патека Таринци – Карбинци во должина од 1,8км
✔️ Целосно осветлување на речното корито на Козјачка река во Карбинци
Во Карбинци 1 година на се користат репрезентации за кафеани, службени телефони и возила за лични потреби.
Пред нас има многу работа, Вие жителите сте мојот МОТИВ, ќе продолжиме посилно за нашата општина Карбинци да биде подобро место за живеење затоа што тоа го заслужувате!

https://www.facebook.com/photo/?fbid=552888316842398&set=a.332408762223689

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...