Шолц: Путин води крстоносна војна, војуваат против нашиот начин на живот

Германскиот канцелар Олаф Шолц го обвини Владимир Путин дека води „крстоносна војна против нашиот начин на живот“ по тешките руски ракетни напади погодени големи украински градови.

– Тие сметаат дека нивната војна против Украина е дел од поголема крстоносна војна – рече Шолц

Тој се обрати на самитот на европските социјалистички, либерални и зелени политичари и мислители во Берлин.

– Крстоносна војна против либералната демократија, крстоносна војна против меѓународниот поредок заснован на правила, крстоносна војна против слободата и напредокот, крстоносна војна против нашиот начин на живот – рече тој.

Јазикот што тој го користеше беше невообичаено силен за политичар кој во минатото го истакна ризикот од разгорување конфликти источно од Германија преку невнимателна воинствена реторика.

Говорот на Шолц ја менува аналогијата што Путин ја направи во 2011 година кога го обвини Западот дека неговите воени интервенции во првата граѓанска војна во Либија личат на „средновековни повици за крстоносни војни“. Забелешките беа жестоко критикувани во тоа време, вклучително и од тогашниот руски претседател Дмитриј Медведев, кој рече дека таквите коментари може да „доведат до судир на цивилизации“.

Изјавата на Шолц дојде два дена откако Германија во вторникот го испорача првиот од четирите долго ветени системи за воздушна одбрана IRIS-T на Украина, поздравени од украинските владини претставници како „нова ера на воздушна одбрана“.

Во своето обраќање, Шолц апелираше до либералните демократии на Запад да покажат обединет фронт против руската агресија и да не „се препуштаат на она што Зигмунд Фројд некогаш го нарече ‘нарцизам на мали разлики’“.

Коментарите може да предизвикаат фрустрација кај соседите на Германија, бидејќи европските лидери го обвинија Берлин во последните денови дека ја поткопува солидарноста со ограничување на цените на бензинот дома, додека се спротивстави на шемата за ограничување на цените ширум ЕУ.

– Најбогатата земја, најмоќната земја на ЕУ се обидува да ја искористи оваа криза за да добие конкурентна предност за својот бизнис на единствениот пазар. Ова не е фер, вака не треба да функционира единствениот пазар – изјави полскиот премиер Матеуш Моравјецки, пренесе Блиц.рс.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...