Северна Македонија и Јордан потпишаа меморандум за соработка во земјоделието

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи оствари средба со министерот за земјоделие на Јордан, Халид Ал Ханифат. На средбата беше потпишан Меморандум за соработка во областа на земјоделието помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Хашемитското Кралство Јордан.

Ова е прв меѓународен договор меѓу владите на двете земји и уште еден чекор кон продлабочување на билатералните односи, информира Османи.

-Создаваме основа за интензивирање на размената на прехранбени продукти и земјоделски производи, особено во делот на зголемување на извозот на овошје, зеленчук и јагнешко месо од Северна Македонија во Јордан. Северна Македонија отвора нови пазари, а Кралството Јордан диверзификација на снабдувањето со храна, појасни министерот.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...