Северна Кореја: Ракетните тестови се самоодбрана од заканите на САД

Северна Кореја вечерва објави дека нејзините ракетни тестови се самоодбрана од директни воени закани на САД и дека не ја загрозуваат безбедноста на соседните земји и региони, јави државната новинска агенција КЦНА, а пренесе Ројтерс.

Пред два дена Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на источниот брег, соопшти Генералштабот на армијата на Јужна Кореја.

Последното лансирање следува по заедничките воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД и враќањето на американскиот носач на авиони во регионот.

Лансирањето беше шесто во последните 12 дена и прво од минатиот вторник, кога Северна Кореја истрела ракета со среден дострел над Јапонија,пренесе Блиц.рс.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...