Се сеќавате на Flappy Bird? Креаторот вели дека оваа игра му го уништила мирниот живот

FLAPPY BIRD некогаш беше најпопуларната игра во светот. Птицата, која ја кликнувате на екранот за да ја задржите во воздух и да избегнете стапици, е создадена од развивачот Нгуен Ха Донг во 2013 година.

Благодарение на таа игра, Нгуен се збогатил. Во еден момент таа носеше повеќе од 50.000 долари дневно од рекламирање. Но, играта имаше и своја темна страна.

Неговиот живот наеднаш се промени

Нгујен уживаше во удобен живот поради парите што му ги донесе играта, кои набрзо паднаа во втор план. Тие го обвинија дека го копирал Супер Марио и пишувал лажни критики за да ја зголеми својата популарност. Дотогаш тој живееше мирен живот, но папараците почнаа да го бркаат и го чекаа пред куќата.

Докажаниот метод на нашиот студент им помогна на илјадници луѓе да го подобрат видот – ги полуди сите во регионот

Критични беа и родителите чии деца ја играа играта. Некои луѓе напишаа дека поради прекумерно играње пропуштиле работа или им ги скршиле мобилните телефони откако изгубиле. На почетокот, Донг рече дека тоа е само игра, но потоа рече дека ја мрази.

Некои пишувале дека поради претераното играње добиле отказ на работа, додека други признале дека играта толку ги нервирала што ги искршиле своите телефони. Критики пристигнувале и од родители и наставници кои се жалеле дека играта има штетно влијание на децата.

Донг на почетокот одговарал на таквите објави, објаснувајќи дека тоа е „само игра“ и дека неговиот план не бил да ги уништува животите на луѓето.

Меѓутоа, ситуацијата кулминирала кога заклучил дека тој е виновникот за „неслога помеѓу луѓето“.

„Можам да ја наречам „Flappy Bird“ свој успех, но таа игра го уништи мојот живот. Сега ја мразам“, изјавил Донг во една прилика.

 

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...