Се огласи Роналдо: Јас сум професионалец и не сум се променил

Откако Манчестер Јунајтед потврди дек Кристиано Роналдо е исфрлен од тимот и нема да патува на гостивањето кај Челзи, се огласи и Португалецот.

Роналдо демонстративно го напушти натпреварот на две минути пред завршувањето на мечот со Тотенхем и одби да влезе во игра.

Тен Хаг го исфрли од тимот, а сега се огласи и Роналдо со соопштение.

„Како што и секогаш правев во мојата кариера, се трудам да живеам и играм со почит кон моите колеги, моите противници и моите тренери. Тоа не се променило. Јас не се променив. Јас сум истата личност и истиот професионалец каков што бев играјќи во елитниот фудбал 20 години, и почитта отсекогаш играла многу важна улога во донесувањето на моите одлуки“.

„Почнав многу млад, постарите и најискусните фудбалери секогаш ми беа многу важни. Затоа, подоцна, отсекогаш се трудев да бидам пример за помладите кои созреваа во сите тимови каде што играв. За жал, тоа не е секогаш возможно и понекогаш жестината на моментот нè надвладува“.

„Во моментов, само чуветвувам дека треба да продолжам да работам напорно во Карингтон, да ги поддржувам моите соиграчи и да бидам подготвен за секој натпревар кој ќе ми биде даден. Предавање под притисокот не е опција. Никогаш не било. Ова е Манчестер јунајтед и обединети мора да останеме. Наскоро повторно ќе бидеме заедно“, истакна Роналдо.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...