СДСМ: Мицкоски потврди дека Ванчо Михајлов има континуитет во ВМРО-ДПМНЕ

„Христијан Мицкоски денеска го потврди континуитетот на Ванчо Михајлов на денешниот така наречен Симпозиум на ВМРО-ДПМНЕ. Кога зборува за 129 години, Мицкоски го опфаќа точно и периодот на Ванчо Михајлов“, соопшти владејачкиот Социјалдемократски сојуз.

„Не само што Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се повикуваат на континутитет во своето делување со Ванчо Михајлов, туку и го величат неговото лик и дело. Ванчо Михајлов беше соработник на Третиот рајх. ВМРО-ДПМНЕ во чест на Ванчо Михаилов изгради спомен куќа во Штип и постави восочна фигура со неговиот во музејот во Скопје. ВМРО-ДПМНЕ денеска е партија којашто е иделошки поклоник на луѓето кои што биле извршители на Третиот Рајх. Заглавена во минатото ВМРО-ДПМНЕ нема што да понуди на граѓаните за иднината. Мицкоски е предвоник на концептот против членство во ЕУ кој носи изолација и враќање назад.
Предводник на концетот за македонската европска иднина е Димитар Ковачевски, тој концепт значи членство во ЕУ до 2030 година, со заштитен македонски јазик и идентитет. Македонската иднина е европска!“, велат од СДСМ.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...