Саутгејт се пожали на новиот терен: Имавме потешкотии во додавањата

Репрезентацијата на Англија вечерва во Скопје не беше во издание како она во Манчестер, а Македонија тоа го искористи со реми да го заврши овој евроквалификациски циклус.

Англискиот селектор Герет Саутгејт на прес-конференцијата пред натпреварот се пожали на теренот за игра и покрај тоа што пред овој натпревар тој комплетно беше реновиран.


Македонија vs Англија: Погоди точен резултат и освој БЛУЗОН
↓↓↓


„Ние имавме целосна контрола на играта, но теренот не дозволи премногу пасови. Втората ситуација беше повеќе пенал, отколку првата. Не би сакал премногу да ги коментирам одлуките на судиите. Теренот беше тврд, имаше потешкотии при додавањето на топката, но кога теренот е нов не може премногу да се очекува“, изјави Саутгејт.

На овој натпревар дебитираше Рико Луис од Манчестер Сити, а Саутгејт е задоволен од неговиот настап.

„Рико Луис одлично се покажа, успеваше да се справи со предизвиците на теренот. На паузата разговарав со фудбалерите и тие одлично реагираа“, истакна англискиот селектор.

Англија и покрај ова реми го освојува првото место во групата со 20 освоени бодови.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...