Санадер земал провизија, ама не е виновен бидејќи не биле многу големи пари

Поранешниот премиер Иво Санадер е ослободен од обвинението за воено профитерство. Жупанискиот суд во Загреб утврдил дека тој не профитирал незаконски со договарање на провизија за заем од Хипо банка во 1995 година.

Со овој заем, Република Хрватска, кога Санадер беше заменик министер за надворешни работи, требаше да го финансира купувањето на згради на амбасади низ светот.

Провизијата што ја добил Санадер изнесувала 3,6 милиони куни, а му била исплатена во тогашни австриски шилинзи. Ова е трета пресуда на Санадер за овој случај, кој колоквијално се нарекува афера Хипо.

Образложувајќи ја пресудата, судијата Саша Луи рече дека не е спорно дека Санадер ја злоупотребил својата положба за време на војната.

Но, во исто време, исто така, за да биде виновен, било неопходно тој да постигне непропорционална финансиска корист преку искористување на воената состојба. Не кажа колкава мора да биде оваа поволност, но важно е таа поволност да ги загрозува животите на жителите во државата.

„Иако 3,6 милиони куни се високи материјални трошоци, тоа не е толку значајно за да го доведе во прашање функционирањето на државата за време на војната“, објасни понатаму судијата.

 

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...