Салах испиша историја: Го постигна најбрзиот хет-трик во историјата на ЛШ

Ливерпул вчера одигра одличен натпревар и на гости кај Ренџерс славеше со 1:7. Три гола за „црвените“ постигна Мохамед Салах кој се запиша во историјата како стрелец на најбрзиот хет-трик во историјата.

Салах во игра влезе во 68. минута и првиот гол го постигна во 76. минута, вториот во 80. и третиот една минута подоцна. Така за комплетирањето на хет-трикот му беа потребни шест минути и 12 секунди.

Рекордот претходно држеше Бафетимби Гомис кој постигна три гола против Динамо Загреб во 2011 година за осум минути.

Коментари

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...