САД: Правиме сѐ што е можно да ги задржиме сателитите во Украина

Спејсекс, компанијата на Илон Маск, побара од Пентагон да ги преземе трошоците за финансирање на многу важните сателити Стралинк за комуникација на украинските војници, објави вчера Си-ен-ен. Илон Маск минатата недела на Твитер напиша дека оваа операција го чинела Спејсекс 80 милиони долари, а до крајот на годината ќе надмине 100 милиони долари.

Според проценките на Спејсекс, цената на сателитите во Украина во следните 12 месеци би била и повеќе од 400 милиони долари. „Веќе не сме во позиција да донираме нови терминали на Украина или да ги финансираме овие постоечките на неодреден период“, се вели во писмото испратено од Спејсекс.

Еден ден по написот на Си-ен-ен, откриено е дека Пентагон го разгледува предлогот на Спејсекс. Во соопштението на Министерството за одбрана на САД се наведува дека САД прават сѐ што е можно да ги задржат сателитите кои ѝ помагаат на украинската војска.

Портпаролката на Пентагон Сабрина Синг откри дека се разгледуваат и партнерства со други компании. „Не е само Спејсекс, постојат и други со кои можеме да соработуваме кога станува збор за помош на Украина и нејзините потреби на бојното поле“.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...