Риши Сунак ќе биде следниот премиер на Велика Британија

Риши Сунак направи спектакуларен политички камбек за да стане следниот премиер на Велика Британија, откако ривалката Пени Мордоунт се откажа од трката, пренесе ДПА.

Поранешниот британски министер за финансии денеска ја доби поддршката од конзервативните пратеници за да ја наследи Лиз Трас како лидер на ториевците и ќе влезе во Даунинг стрит помалку од два месеци откако ја загуби последната трка.

Сунак ќе биде првиот хинду премиер на Велика Британија, првиот со азиско потекло, прв кој не е припадник на белата раса и најмладиот по повеќе од 200 години на 42-годишна возраст.

Мордоунт се повлече од трката бидејќи не успеа да ги добие 100-те номинации од ториевските пратеници, потребни до крајниот рок во 14 часот.

Со оглед на тоа што Борис Џонсон самиот се повлече, Сунак ќе стане премиер без противници и ќе избегне онлајн гласање на конзервативните членови кои минатиот месец го одбија во полза на Лиз Трас.

Тој сега има тешка задача да ја води нацијата низ економска криза што само се влоши со хаотичното наследство на Трус, која беше сменета по само шест недели на функцијата, пренесува ДПА.

Во изјавата објавена на интернет две минути пред крајниот рок, Мордоунт рече дека нејзиниот противник сега ја има нејзината „целосна поддршка“.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...