Рекордот кој Халанд го постави против Јунајтед тешко ќе го сруши некој

Манчестер сити вчера го декласира Манчестер јунајтед со 6-3, а по три гола во победата постигнаа Ерлинг Халанд и Фил Фоден.

Неверојатниот Норвежанец учествуваше во пет од шест постигнати голови против градскиот ривал и така постави рекорд кој тешко ќе се урне во иднина.

Ова на Халанд му беше и трет хет-трик по доаѓањето во англиската Премиерлига, а за овој подвиг му требаа само осум меча.

Досегашниот рекорд го држи легендарниот Овен, а за ваков рекорд му требаа дури 48 натпревари, додека Халанд блесна и против Нотингем Форест и Кристал Палас и им даде по три гола.

Најмногу хет-трикови во Премиерлигата има Агуеро, и тоа 12, но ако продолжи Халанд во ова темпо, тогаш сигурно ќе го престигне.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...