Реал ќе мора да плати бонус за трансфер од пред 13 години

Откако Карим Бензема синоќа ја доби „Златната топка“ Реал Мадрид ќе мора да му плати бонус на неговиот поранешен клуб Лион.

Имено, кога во 2009 година го продаде Карим Бензема на Реал Мадрид, претседателот на Лион Жан Мишел Аулас се осигура со бонус во случај Французинот да ја добие „Златната топка“

Тоа се случи 13 години подоцна, па според „Екип“, Реал Мадрид ќе мора да му плати на францускиот клуб сума од еден милион евра.

Реал своевремено плати 35 милиони евра за Бензема, плус разни бонуси, меѓу кои еден условен со добивање на „Златната топка“.

Лион сигурно е среќен што нивното „дете“ беше избран за најдобар фудбалер во светот, па ќе си добие и солидна сума како бонус.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...