Рама: Платите на министрите и пратениците не се зголемени 9 години

Албанскиот премиер Еди Рама за време на посетата на Елбасан изјави дека платите на министрите и пратениците, ниту на премиерот, не се зголемени 9 години од доаѓањето на неговата Социјалистичка партија на власт.

Шефот на владата нагласи дека нема ни да се зголемат се додека не се во можност да ја зголемат платата на граѓаните.

– Платите на министрите, на пратениците и на премиерот не им се зголемени 9 години, тоа нема да се случи додека сум јас премиер, рече Рама.

Во врска со протестот на универзитетските професори, кои бараат зголемување на платите, Рама рече дека платата им е зголемена повеќе од другите.

– Од 2013 година, платите на министрите никогаш не се зголемени, платите на пратениците не се зголемени и нема да се зголемуваат. Дури ни премиерската плата додека сум јас. Зошто? За многу едноставна порака. Сè додека не можеме да ги подигнеме платите на другите до степен до кој заслужуваме да ни се покачат платите, не мораме да ги зголемуваме нашите плати, порача тој.

Додаде дека ако се види во изминатите години какви работи се направени, тоа е поинаква Албанија од она што се гледа на телевизија.

– На телевизија никој не се сеќава да каже за нивото на реализираната работа и извезот. Албанија денес се обработува двојно повеќе земјоделско земјиште отколку пред 7-8 години, затоа што тоа максимално го помагаме, нагласи Рама.

 

 

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...