Пукна висечки мост во Србија, паднаа 20 туристи, двајца загинаа

Утрово околу 10 часот се случи несреќа во познатото туристиќко место во Србија недалеку од манастирот Јовање во Овчарско-калабриската клисура, при што 20 луѓе паднале во Морава, а двајца загинале.

Имено, пукнал висечкиот мост преку реката Западна Морава кој води кон манастирот.

Мостот пукнал во моментот кога преку него поминувале туристите, при што 20 паднале во надојдената река.

Како што пшишува „Телеграф“,, загинале две жени. Една од нив се заплеткала во јажињата од мостот и така го изгубила животот. Повредени се 12, а 11 се во болница во Чачак. Две лица се во потешка состојба.

Според неофицијални информации, групата туристи кои биле на мостот во моментот на несреќата се од Република Српска од Босна и херцеговина, односно од Зворник.

 

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...