Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Во источните и особено во југоисточните делови процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 18, а максималната ќе се движи од 24 до 30 степени. УВ=6

Во Скопје и во околината ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми. а од крајот на денот со услови за нестабилност со пороен дожд и услови за грмежи.

Минималната температура ќе биде околу 16, а максималната ќе достигне 28 степени.

Денеска кон крајот на денот и во текот на ноќта кон понеделник ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Особено во југоисточните делови процесите ќе бидат поинтензивни и повремено во форма на краткотрајно невреме.

Во понеделник претпладне се уште ќе има услови за локален дожд, а потоа времето ќе биде претежно стабилно со постепен пораст на дневната температура.