Поглед во длабоката вселена, најдетален досега: 4 фотографии од најмоќниот вселенски телескоп

Новата фотографија покажува некои од најраните светлости во универзумот, како и некои од далечните галаксии и ѕвездени јата кои досега не биле видени.

Најмоќните од сите досега, вселенскиот телескоп Џејмс Веб ги сними најдеталните фотографии од длабоката вселена досега.

Една од нив ни го покажува длабокото поле, универзумот кој се враќа повеќе од 13 милијарди години. Тоа е најдлабокиот, најдетален инфрацрвен поглед на универзумот досега, кој содржи светлина од галаксијата на која ѝ беа потребни многу милијарди години за да стигне до нас.

Една од фотографиите го покажува SMACS 0723, галаксиско јато кое го зголемува подлабокиот простор зад себе од перспектива на Земјата, овозможувајќи да се види некоја од најраните светлина на универзумот. Некои од овие далечни галаксии и ѕвездени јата никогаш досега не биле видени.

„Тоа е најдлабоката слика на нашиот универзум некогаш направена“, рече Бил Нелсон, администратор на НАСА.

Погледнете ги фотографиите во галеријата:

 

Тој објасни дека на сликата се гледа светлина од галаксиите кои се наведнуваат околу други галаксии, патувајќи милијарди години пред да стигнат до телескопот.

„Ние гледаме наназад повеќе од 13 милијарди години“, рече тој, додавајќи дека новите снимки објавени од вселенската агенција ќе достигнат уште повеќе, околу 13,5 милијарди години, блиску до проценетата почетна точка на самиот универзум. „Речиси се вративме на почеток“, рече Нелсон.

 

Џејмс Веб, телескоп вреден 10 милијарди долари, може да ѕирне во атмосферите на егзопланетите и да ги набљудува некои од најстарите галаксии во универзумот со користење на систем од леќи, филтри и призми за откривање сигнали во инфрацрвениот спектар, кој е невидлив за човечко око.

Телескопот е во развој од средината на 1990-тите, а конечно беше лансиран во вселената во декември 2021 година. Опишан е како најмоќниот телескоп кој некогаш бил испратен во вселената, по познатиот вселенски телескоп Хабл. Има две главни цели. Едната е да се фотографираат првите ѕвезди кои светеле во вселената пред повеќе од 13,5 милијарди години, а другата е да се испитаат далечните планети за да се види дали има услови за живот на нив.

 

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...