Почнуваат разговори меѓу ММФ и владата на Србија за нов аранжман

Србија– Владата на Србија денеска во Белград започнува разговори со мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за идни начини на соработка, односно нов стенд-бај аранжман.
Во разговорите, како што соопшти Министерството за финансии, треба да се договорат идните реформски цели, како и висината на новиот финансиски аранжман.

За време на престојот во Србија, претставниците на ММФ ќе одржат серија средби со државните претставници за постигнатите резултати во рамките на моментално важечкиот аранжман „Инструмент за координација на политиките“ (ИПЦ), кој е од советодавен карактер.

Според властите во Белград, Србија во моментов има на располагање 2,5 милијарди евра, но мора да се има доволно пари на сметката, поради кризата предизвикана од војната во Украина и поскапувањето на енергенсите.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...