Почина Бил Расел, најтрофејниот кошаркар во историјата на НБА.

Расел, кој е роден во Монро, Луизијана, почина во 88-та година од животот. Целокупната своја кариера ја мина во редовите на Бостон селтикс.

Со 11 освоени прстени, Расел е најдобриот играч во историјата на НБА лигата. Пет пати ја освојуваше и наградара за МВП во НБА лигата, а 12 пати беша и НБА Олстар играч. Двапати во својата кариера беше и колеџ-шампион, а во кариерата постигна 14.522 поени, 4100 асистенции и 21.620 скока.