По десет одбивања Петковиќ допатува во Косово

Директорот на Канцеларијата за Косово при владата на Србија, Петар Петковиќ допатува денеска во Косово, откако во минатото косовските власти десет пати му го одбија барањето за влез во земјата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Петковиќ денеска и утре ќе престојува во северно Косово, во средините со мнозинско етничко српско население. Претпладнево тој го посети Пасјане, село во кое што живеат околу 3.000 Срби, каде што во месната црква учествуваше на литургија по повод православниот празник Првомаченица Света Босилка, по што замина во селото Горно Кусце, каде што присуствува на сечењето торта по повод истиот празник.

Утре Петковиќ ќе престојува во Лепосавиќ, каде што ќе учествува на одбележувањето на празникот и славата Света Петка. Косовските власти досега ги одбиваа неговите барања за посета на земјата, со образложение дека користи јазик на омраза кон Косово и косовските Албанци.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...