Пленовиќ: Санкциите не ги воведе Хрватска туку сите земји-членки на ЕУ

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска во Прага изјави дека осмиот пакет санкции против Русија го донела цела Европска Унија, а не Хрватска и дека реализацијата не е одложена, туку дека ќе стапи во сила за сите според планираното, од 1 декември.

Неговата изјава уследи по критиките од српските власти поради забраната за увоз на руска нафта.

Во пресрет на неформалниот состанок на шефовите на држави или влади на ЕУ, Пленковиќ оцени дека обвинувањата на српските функционери против Хрватска се смешни, навредливи, неточни и груби.

Тој додаде дека сите 27 земји-членки на ЕУ ја донеле одлуката за нов пакет санкции против Русија.

Пленковиќ ги негираше тврдењата на српските власти дека одлуката е одложена за 1 декември, нагласувајќи дека таа „стапува во сила за сите во декември“.

– Вучиќ не дојде овде вчера и не се избори за одложување, тоа е глупост. Одлуката ќе стапи во сила таква каква што е, навреме, посочи Пленковиќ.

Тој повтори дека Србија може да увезува секаква нафта, освен руска нафта.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...