Писмото го пишува Елизабет Брoу, колумнистка во FOREIGN POLICY  и соработничка во Американскиот институт за претпријатија.

Почитуван Џеф Безос,

Знам дека ова се многу тешки моменти за вас и за 2.667 други членови на светскиот клуб на милијардери. Според Форбс, некогаш сте биле 2.755 луѓе, но актуелните турбуленции во светот одвеле 87 од вас во ранг на мултимилионери и го збришале вашето колективно богатство за 400 милијарди долари, на 12,7 трилиони долари. Повторно, вие и вашите колеги милијардери поминавте спектакуларно добро во првите две години од пандемијата COVID-19. Вие и другите девет мажи кои се најбогатите луѓе на светот повеќе од двојно го зголемивте вашето богатство, а клубот на милијардери добиваше уште еден член на секои 26 часа.

А вие особено господине Безос. Има некои многу досадни логистички проблеми што е иронично, ако се земе предвид дека го заработивте вашето богатство од 171 милијарда долари во логистичкиот бизнис.

Јахтата вредна 500 милиони долари што ја градите во Холандија е, пишува „Фајненшл тајмс“, толку висока што нема да се смести под мостот Конингсхавен во Ротердам, или „De Hef“, како што го нарекува локалното население, откако ќе биде донесен од холандското бродоградилиште. Можеби холандскиот бродоградител заборавил дека бродовите со јарболи од 230 стапки не се вклопуваат под повеќето мостови, или можеби сите претпоставуваа дека властите во Ротердам едноставно ќе се согласат со барањето што сега го поставува бродоградителот за привремено расклопување на 95-годишниот мост „Де хеф“ за вашата јахта да може да плови.

Градските власти, пишува Тајмс, може да се согласат да го демонтираат мостот неколку пати годишно за бродови како што е вашиот – за скромна такса од 100.000 евра. Не е изненадувачки, но ова не е популарна идеја кај локалното население.

„Дали ќе ја наведнеме главата пред Џеф Безос само за го задоволиме?

Пол ван де Лаар, шеф на одделот за историја на Универзитетот Еразмус во Ротердам, го праша Тајмс. „Дали овој град е изграден за да се увери дека милијардерите можат добро да се забавуваат?

Но, вашите проблеми се многу поголеми од тоа. Не е сè добро со светот, а тој вид на проблем може да отфрли неколку цифри од вашите 171 милијарда долари и можеби да исфрли некои од вашите колеги милијардери целосно од клубот со три запирки – тежок удар за секого. Знам, веќе сте свесни за нашата вонредна состојба со климатските промени.

Но, уште понепосредна е светската економска криза која се наѕира. Руската инвазија на Украина предизвикува зголемување на цените на храната и електричната енергија. Во јуни клучните берзи паднаа за 2 отсто или повеќе, а Волстрит ја забележа најлошата недела во последните неколку месеци.

Економистите, креаторите на политиките и индустријалците предупредуваат на рецесија. Извршниот директор на Морган Стенли, Џејмс Горман, ги пресметал шансите  САД да паднат во рецесија се 50-50.

Климатските кризи и глобалната нестабилност како резултат ќе му наштетат на вашето богатство. Глобалната економија веќе е во сопнување. И додека борбата против климатските промени ќе бара од сите нас да направиме промени, веројатно драстични, во нашиот животен стил има релативно лесен одговор на економскиот пад.

Со оглед на тоа што руската војна против Украина е примарна причина за овој катастрофален пресврт, сè што треба да направи светот за да избегне сериозен пад е да им помогне на Украинците да ги поразат нивните руски напаѓачи. Проблемот не е недостатокот на желба на Украинците да го сторат тоа – тоа е нивниот недостаток на оружје.

Тоа е местото каде што вие и другите 2.667 милијардери можете да влезете. Многу западни влади веќе даваат сè од себе за да помогнат. Американската влада одвои повеќе од 25 милијарди долари воена помош за Украина. Британската влада одвои околу 2,5 милијарди долари, а Германија и Полска по повеќе од 1 милијарда долари. И тоа е само оружјето: западните влади – меѓу кои ја вбројувам и Австралија – исто така ветија и доставија секаква друга помош за Украина. Околу 6,5 милиони Украинци побегнаа во Полска и други земји.

Сето ова им става огромен товар на западните, особено европските влади, а овие влади треба да ги поддржат и сопствените граѓани, кои сега се борат со галопирачките цени на храната и енергијата. Нема ни да ја спомнам миграциската криза што би можела да ја предизвика глобалната криза со храна – бидејќи оваа криза, како што добро знаете, ќе ги погоди африканските и блискоисточните земји уште потешко од европските.

Како што добро знаете, западните влади би можеле да се обидат да ја решат својата финансиска криза со зголемување на даноците за најбогатите меѓу нас, чекор за кој знам дека повеќето од вашата славна групација не би бил добредојден.

Но, ако Украина наскоро не добие повеќе оружје, војната ќе се одолговлекува многу долго. Навистина, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, овој месец рече дека тоа може да трае со години. Знам дека ниту вашата славна групација не би ја поздравила таквата иднина, особено затоа што сигурно дополнително ќе го влоши глобалниот економски пад.

Затоа господине Безос и другите господари на Универзумот, еве го мојот директен предлог до вас: здружете се меѓу себе – двајца, тројца, четворица или можеби повеќе – и купете им го оружјето на Украинците што им треба. Со дури и дел од вашето заедничко богатство од 12,7 трилиони долари, без напор ќе ја надминете Русија. Украина, се разбира, ќе продолжи да обезбедува работна сила.

Пред да протестирате, велејќи дека обичните цивили не можат да купат оружје за вооружените сили на земјите: тоа веќе е направено. Дарежливите Чеси, до денес, собраа повеќе од 53 милиони долари за оружје за Украина, а нивната влада организираше испорака на хаубици и друго оружје што го купија со овие пари. Минатиот месец, Литванците собраа повеќе од 5 милиони долари потребни за вооружен дрон, кој сега го користат Украинците.

Тоа се обични Чеси и Литванци. Замислете што би можеле да постигнете вие, што со вашето богатство, вашите врски и вашата моќ да ги убедите вашите колеги титани од индустријата.

Да, светските производители на оружје се исклучително зафатени во моментов. Како што споменав, не е сè добро со светот. Но, на Украинците им треба секакво оружје, почнувајќи од очајната потреба за муниција.

Не само што користат многу од тоа во нивната очајна борба да ја одбранат својата земја, токму поради оваа причина, Русија врши силен притисок врз земјите од Централна и Источна Европа кои имаат муниција од советската ера, муниција која му е потребна на Киев, а Русија се труди да не го добие.

Бидејќи западното оружје користи муниција со различна големина, западните престолнини се од мала корист за да ја донесат вистинската муниција во Украина.

Но, муниција со точна големина би можела повторно да се произведува.

ПОМОШ: Исто како што фабриките за време на најлошите месеци на пандемијата го пренаменија  производството за опрема за лична заштита и средства за дезинфекција на раце, фабриките сега може да го префрлат производството на муниција. Сега само пренамената треба да има финансиска смисла. Односно, компаниите треба да бидат добро платени за да направат промена.

Тоа е местото каде што влегувате. Замислете да можете да им кажете на вашите внуци дека одлучивте да не купите јахта од 500 милиони долари (и да платите за демонтирање на мост за да стигнете до океанот) или гаража полна со стари автомобили, а наместо тоа го потрошивте тој мал дел од вашето богатство за помагање да се постигне мир во светот. Вашите внуци би биле горди на вас.

Но, нема да можете сами да го направите ова. Како и со секоја трговија со оружје, владите ќе треба да ја одобрат продажбата и испораката на оружјето во Украина. Но, ако обичните Чеси и Литванци можат да добијат такво одобрение од владата, можете и вие.

И, да, членовите на вашата група потекнуваат од многу различни народи, некои од нив далеку од Украина. Некои од нив можеби ќе сакаат да продолжат да работат со Русија. Тоа не е одлична идеја. Но, за вашиот просперитет, сите вие ​​зависите од тоа светот да функционира барем релативно добро.

Дозволете ми да откријам една непријатна вистина: Ако Украина не успее да ја победи Русија, следни ќе бидат други европски земји. Ако тоа се случи, светскиот поредок од кој се стенавте со вашето богатсво, ќе се сруши. 

И дозволете ми да откријам уште една непријатна вистина: повеќето луѓе ширум светот не ве сакаат вам ниту вам сличните. Всушност, тие ве сметаат за паразити, луѓе кои постојано ги минимизираат своите даночни оптоварувања и нè оставаат ние останатите да го надоместиме остатокот. (Вие и вашите колеги американски милијардери ќе се запознаете со неодамнешните податоци на американската влада, кои покажуваат дека плаќате просечен данок на доход од 8,2 проценти.)

Потрошете дел од вашето богатство на оружје за Украина ќе помогне да се подобри вашиот имиџ. И тоа ќе и помогне на Украина да ги порази руските напаѓачи и со тоа да ја доведе глобалната економија на рамномерен јазик. Дали спомнав дека помагањето на Украина е едноставно добро дело, малку слично на она што милијардерите Бил Гејтс и Мелинда Френч Гејтс го правеа за глобалното здравје?

Видете, знаев дека ви се допаѓа мојот предлог. Сега, реализирајте го!!!

Обработка: И. Т. З.