Петровска: Северна Македонија е целосно усогласена со европската надворешна и безбедносна политика

„Надворешната политика на Северна Македонија е целосно усогласена со надворешната и безбедносна политика на Европската Унија. Оваа политика е исклучително важен инструмент на унификација и инструмент за интензивен политички дијалог со Унијата“, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната средба со претставници на Делегацијата на ЕУ и Европската служба за надворешна политика предводени од Хулиан Васало, заменик – шеф на Делегацијата на ЕУ и Рори Дом, шеф на девизија во Европската служба.

Министерката истакна дека силната соработка помеѓу НАТО и Европската Унија во контекст на руската агресија врз Украина, е јасен приказ на кохезијата и одлучноста да се заштити стабилноста на евроатлантската област и меѓународниот поредок базиран на принципи и правила. Петровска се осврна и на македонскиот придонес кон регионалната стабилност преку учество во мисиите и операциите на Унијата, како и учеството на Армијата во борбената група на Унијата ХЕЛБРОК во првата половина на 2023 година, предводена од Грција.

„Северна Македонија има клучна улога во зацврстувањето на мирот и стабилноста и преку учеството во мисии и операции на Унијата, а пример за тоа е учеството на 33 армиски припадници во операцијата на ЕУ во Босна и Херцеговина, ЕУФОР – АЛТЕА, како и учеството на армиски офицери во тренинг мисијата на Унијата во Централноафриканската Република“, истакна Петровска.

Министерката порача дека членството на Северна Македонија во НАТО е комплементарно со нашата интензивна соработка со ЕУ и нашата стратегиска цел – ефикасен пристапен процес и што е можно поскоро полноправно членство во Унијата.

На состанокот стана збор и за зацврстување на соработката, имајќи ја предвид веќе воспоставената комуникација со Европската одбранбена агенција, особено во контекст на копнените сили, логистиката и комуникациско-информациските системи. Се разговараше и за можностите за развој на капацитетите со поддршка од Европската служба, со цел подобра подготвеност за придонес во операциите и мисиите на Унијата, со што ќе се зацврсти и стабилностa на регионот и пошироката област.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...