Осуден терорист кој планирал бомбашки напад на „Ел Класико“

Џихадист од Исламска држава планирал да изврши бомбашки напад со дрон на стадионот „Ноу Камп“ за време на големото шпанско дерби меѓу Барселона и Реал Мадрид.

 За среќа терористот бил фатен од полицијата, и е експресно осуден на три години затвор, пренесува „Франс прес“.

Имено, џихадист од Исламска држава пред две години планирал да изврши напад на „Камп Ноу“ со дрон полн со експлозив. Неговиот план не се остварил затоа што првенството беше прекинато од март до јуни.

Во судските документи не е наведено на кој датум требало да се изврши чинот. Тогаш шпанското првенство беше суспендирано поради пандемијата.

За да не биде откриен од полицијата тој ја затворил својата сметка на социјалната мрежа на 23 април, но повторно отвори друга со поинаков идентитет и се обучувал за контрола на дрон преку видео упатства.

Планот бил дронот однадвор да долета и да експлодира кога ќе влезе на најголемиот стадион во Европа. За среќа  таквата трагедија е избегната.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...